6 اطلس فرونشست زمین تهیه شد

استاندارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا «مسعود شفیعی» روز شنبه در نشست خبری در محل سازمان نقشه برداری افزود: فرونشست که به شکل کاسه ای رخ می دهد، محدوده وسیعی را در بر می گیرد و هرچه به مرکز نزدیک باشد، میزان نشست بیشتر است.
وی ادامه داد: میزان فرونشست در کف بیشتر بوده و ممکن است در ظاهر احساس نشود و علائم ظاهری چندانی در دشت ها نداشته باشد اما چون با شیب ملایم اتفاق می‌افتد، گاهی با ظاهر شدن شکاف هایی در سطح زمین و یا تَرَکهایی در دیوار ساختمان ها به شکل تدریجی خود را بروز می دهد.
شفیعی گفت: در بیشتر نواحی کشور پدیده فرونشست را داریم اما در استان های تهران، البرز، قزوین، اصفهان، خراسان رضوی، قم، همدان، مرکزی و شمال غرب کشور بیشتر است.
وی اظهار داشت: برای بررسی فرونشست زمین 5٠ پهنه کشور مورد مطالعه قرار گرفت و از اواخر سال گذشته 6 اطلس از نقاط مختلف تهیه شد.
رییس سازمان نقشه برداری ادامه داد: اطلاعات حاصل از این بررسی ها در اختیار وزارتخانه های کشور و راه و شهرسازی نیز سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداری ها قرار گرفته است و انتظار داریم در توسعه مناطق مورد توجه قرار گیرد.
این مقام مسوول افزود: با توجه به اینکه میزان فرونشست در تهران بالاست، ٢ اطلس تهیه شده مربوط به جنوب، جنوب غرب تهران، رباط کریم، شهریار، ورامین است و اطلس های دیگر به قم، مشهد، نیشابور و تربت جام اختصاص دارد.
وی اضافه کرد: اکنون اطلس فرونشست اصفهان در دست تهیه بوده و اطلس دشت قزوین هم در دست مطالعه است.
شفیعی تاکید کرد: سازمان نقشه برداری تنها سازمانی است که صلاحیت اعلام نرخ فرونشست را دارد و اعداد و ارقام ارایه شده توسط دستگاه های دیگر که سبب تشویش اذهان عمومی می شود، صحیح نیست.

** تهران و البرز در اولویت نخست تجهیز دستگاه های زلزله شناسی
رئیس سازمان نقشه برداری گفت: هیچ کشوری با داشتن شبکه وسیعی از دستگاههای ژئودینامیک نمی تواند زمان و مکان دقیق زلزله را مشخص کند بلکه تنها می‌توانیم به کمک دستگاهها از خسارات بیشتر جلوگیری کنیم.
وی ادامه داد: ایجاد ایستگاه های زلزله شناسی از برنامه‌های سازمان نقشه برداری کشور است و استان‌های تهران و البرز به دلیل جمعیت و اهمیتی که دارند، در اولویت نخست ایجاد این ایستگاه ها قرار گرفته اند.
شفیعی اظهار داشت: پایش مربوط به راه اندازی این ایستگاهها در اختیار وزارت کشور قرار گرفته و برای تامین بودجه به سازمان برنامه و بودجه کشور پیشنهاد شده است.
به گفته وی، 140 میلیارد تومان برای ایجاد ایستگاه های ژئودینامیک سنجش زلزله نیاز است که سهم سازمان نقشه برداری کشور از این میزان 15 میلیارد تومان برآورد می شود.
اقتصام**٩١٣٢**2078*2025

انتهای پیام /*


اقتصاد


سازمان نقشه برداري


اطلس فرونشت


منطقه ايران