اجرای طرح نماد زمینه ساز کاهش آسیب ها

استاندارد

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار علمی ایرنا، «سید محمد بطحایی» در مراسم رونمایی طرح توانمندسازی روانی اجتماعی دانش‌آموزان و والدین و نسخه ارتقایافته سامانه جامع مراقبت‌های روانی اجتماعی «نماد» در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: طرح نماد یکی از معدود طرح هایی است که توانسته همگرایی میان دستگاه های مختلف را برای یک موضوع مشترک را جلب و جذب کند.
وی افزود: موفقیت این طرح هم در گرو ائتلاف و همبستگی13 دستگاهی است که همت کردند تا در کنار هم و با هم برای مواجه با یک موضوع بسیار مهم اجتماعی قدم بردارند.
بطحایی یادآور شد: دانش آموز بیش از کتاب های درسی و کمک آموزشی، به آموزش مهارت ها و توانمندی های روانی اجتماعی نیاز دارند.این امر در سایه همکاری و همیاری خانواده توانمند و نیروهای آموزشی دلسوز و با انگیزه امکانپذیر است.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: موضوع توانمندسازی دانش آموزان، خانواده ها، معلمان و کارکنان آموزشی، موضوعی است که غفلت از آن، آینده را با خطر مواجه خواهد کرد. توانمندسازی شاید آثار و اثربخشی بیشتری از آنچه ما بخواهیم از سامانه های رصد و کنترل و پایش دنبال کنیم، برجای خواهد گذاشت.
بطحایی اظهار داشت: شرط اصلی توانمندسازی در همه زمینه ها آن است که ما نیروی انسانی علاقمند و کاربلد برای این موضوع داشته باشیم در غیر اینصورت آثار عملی در برنخواهد داشت.
وی، فضای آموزش را شرط دوم توانمندی عنوان کرد و گفت: ما در حوزه فضا و امکانات لازم هم با محدودیت های فراوانی مواجه هستیم. این فضا اگر اهمیتش به اندازه نیروی انسانی نباشد کمتر از آن نیست. واحدهای آموزشی ما که محل اجرای چنین طرح هایی است با نقایص فراوانی مواجه هستند که امیدواریم به موازات اجرای چنین طرح هایی، بتوانیم با همیاری همه دستگاه ها در این پروژه نقایص را مرتفع کنیم.
بطحایی ضمن تاکید بر ایجاد عوامل مورد نیاز برای اجرای توانمندی دانش آموزان، خانواده ها و کارکنان آموزشی اظهار داشت:آموزش و پرورش از چند ماه پیش شبکه تعاملی در بین جامع ذینفعان راه اندازی کرده و امروز این امکان برای متخصصان و مربیان حوزه آسیب های اجتماعی فراهم شده که صحبت چارچوب دار و قابل کنترلی را با استفاده از رسانه های ارتباط جمعی با والدین دانش آموزان داشته باشن، توانمندی را در میان خانواده ها ایجاد کنند و متقابلا خانواده ها هم بتوانند از این ابزار ارتباطی حرف های خود را با مدیران مدارس و مسوولان آموزشی منتقل کنند.
وی افزود: ما به سمتی می رویم که بگوییم که آموزش و توانمندی برای خانواده ها الزامی است. همانطور که توقع داریم مدیران مدارس و کارکنان آموزشی از توانمندی لازم برخوردار باشند، خانواده ها هم به عنوان بال دوم این پرنده زیبا که قرار است به پرواز دربیاید باید از توانمندی هایی برخوردار باشند.
وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد:برنامه هایی که در حوزه آموزش خانواده بارگذاری شده همه ناظر بر این رویکرد جدید است که بر اساس سند تحول بنیادین تنظیم شده است.
وی تصریح کرد:انگیزه و توانایی نیروی انسانی، وجود فضای آموزشی مطلوب که بتواند کارگاه های مناسب را برگزار کند و تغییر رویکرد برنامه های درسی از درس محور به مهارت محور، نقطه عطف توانمندی دانش آموزان خواهد بود.
عصر امروز دوشنبه طرح توانمندسازی روانی اجتماعی دانش‌آموزان و والدین و نسخه ارتقاءیافته سامانه جامع مراقبت‌های روانی اجتماعی (نماد) در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور وزیر آموزش‌و‌پرورش، سعید نمکی معاون امور علمی،فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش و تقی رستم‌وندی رئیس سازمان امور اجتماعی کشور برگزار شد.
علمی**9294**1440

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


آموزش و پرورش


سید محمد بطحایی


طرح نماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *