2 تمساح پوزه کوتاه در قصرقند از چاه نجات یافتند

استاندارد

وحید پورمردان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: محیط بانان پس از بررسی عمق چاه و میزان آب موجود در آن با کمک اهالی این روستا اقدام به زنده گیری و انتقال تمساح ها به دریاچه پشت سد زیردان کردند.
وی افزود: متاسفانه با ادامه روند خشکسالی در منطقه کاهش منابع آب های سطح در برکه های زیست تمساح پوزه کوتاه مردابی و منابع غذایی شاهد نزدیک شدن تمساح ها به روستاها و گاهی افتادن آنها در چاههای آب هستیم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از مردم استان خواست در صورت مشاهده حیات وحش سرگردان و یا آسیب دیده در مناطق مسکونی به سرعت موضوع را به نزدیکترین اداره حفاظت محیط زیست اطلاع و از اقدام به زنده گیری حیات وحش بدون هماهنگی محیط زیست خودداری کنند.
پورمردان گفت: حدود 500 تمساح پوزه کوتاه ایرانی با نام محلی «گاندو» امسال در شهرهای جنوبی این استان سرشماری شدند.
وی ادامه داد: برای حفاظت و نگهداری بهتر از تمساح پوزه کوتا(گاندو) منطقه حفاظت شده گاندو باهوکلات در منطقه دشتیاری شهرستان چابهار با مساحت 465 هزار و 181 هکتار از وسیع ترین مناطق حفاظت شده سیستان و بلوچستان در سال 1349 به عنوان زیستگاه اصلی گاندو ثبت شده است.
به گزارش ایرنا تمساح پوزه کوتاه ایرانی که بومیان محلی آن را گاندو می نامند باقیمانده راسته کروکودیل هایی است که 225 تا 265 میلیون سال قبل می زیسته اند.
این جانور تنها گونه از راسته تمساح ها در ایران است که پهن ترین پوزه را در مقایسه با سایر تمساح ها دارد، یکی از ویژگیهای مهم گاندو پاهای قوی آن است، شاید برای همین علت است که می تواند تا خانه های مردم روستا برود هرچند دلیل معمول آن وجود سیلاب های فصلی و انتقال گاندوها به نزدیکی خانه ها است.
گاندو جانوری بسیار خجالتی، محتاط و ترسو است و به سختی می توان آن را مشاهده کرد حداکثر طول آنها چهار تا پنج متر است ولی با طول کمتر و بیشتر نیز دیده می شوند و غذای اصلی شان به طور عمده ماهی، لاک پشت، پرندگان آبزی و لاشخورها است.
کروکودیل‏ها یا گاندو از هندوستان، سیلان تا پاکستان غربی و بلوچستان جنوبی پراکنده ‏اند و رودخانه سرباز غربی ‏ترین نقطه انتشار کروکودیل در آسیاست و دارای ارزش توام ملی و بین‏ المللی است.
7316 **6081

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


محیط زیست


گاندو


زنده گیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *