رفتار معلمان باعث بروز ناهنجاری در دانش آموزان می شود

استاندارد

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، سمیه فریدونی روز دوشنبه در سلسله نشست های راه و بیراهه آموزش و پرورش در ایران، اظهار کرد: در تمامی مدارس نوع نگاه معلمان به دانش آموزان باعث آزار دانش آموزان و پرخاشگری آنها می شود.
وی ادامه داد: معلم باید دانش آموزان را به عنوان انسان هایی ارزشمند و فرهیخته در نظر بگیرد نه اینکه به تنبیه و تحقیر آنها بپردازد. معلمان باید به دانش آموزان احترام بگذارند زیرا رفتاری متقابل است.
فریدونی اظهار کرد: در حال حاضر دو مسئله جهل و نقش معلم در جامعه حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: معلم باید با مشعل دانش خود جهل را به جامعه نشان دهد و در شناساندن آن به مردم کمک کند و نگاه آنها به دانش آموزان اصلاح شود.

** بررسی فیلم «درس هایی از یک رویا»
در ادامه مراسم فیلم درس هایی از یک رویا نمایش داده شد. این فیلم و ساخته کشور آلمان و محصول سال 2011 است و نقش موثر معلم را در مدرسه ای در قرن 19 به تصویر می کشد. معلم «کخ» با استفاده از روش جدید بازی فوتبال تدریس را متحول می کند و باورهای خود را ازطریق فوتبال به دانش آموزان آموزش می دهد.
فیلم به چهار حوزه نگاه معلم، دانش آموزان، محیط آموزشی و فضای سخت و محکم مدرسه اشاره دارد.
فریدونی در ادامه فیلم را نقد و بررسی کرده و در خصوص نقش معلم، گفت: معلم با نقش تاثیر گذار خود به عنوان راهنما با جهالت افراد در مدرسه مقابله می کند.
وی معتقد است : جهل آفتی است که ریشه جامعه را هدف قرار داده است و باید معلمان روشنگری کنند.
عضو هیات علمی موسسه پژوهش تصریح کرد: همان طور که در فیلم مشاهده کردید معلم باید فرصت های یادگیری ایجاد کند و زمینه ایجاد روش های هوشمند را در لحظه و متناسب با نیاز دانش آموز اجرا کند.
وی ادامه داد: دایره دانش گسترده است و مطلوب است معلمان یافته های خود را به روز کنند. زیرا دانش آموزان از تدریس مطالب قدیمی خسته شده اند.
فریدونی تصیریح کرد: در زمانی معلم به عنوان منبع اطلاعات بود زیرا وسایل دیگری برای یادگیری نبود اما با گسترش علم، دانش آموزان گاهی اطلاعات بیشتری از معلم خود دارند.
وی افزود: باید معلم با ایجاد فرصت و تجربه کردن، علم و آموزه ها را به دانش آموز منتقل کند.
عضو هیات علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی گفت: اگر نقش معلم ممتاز باشد در نظام سیاست گذاری و برنامه ریزی نیز ممتاز ترین و با هوشترین افراد را در این حرفه جذب می کنند.
یادآور می شود، سلسله نشست های راه و بیراهه آموزش و پرورش در ایران توسط موسسه رحمان برگزار می شود.
**9465**1601**

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


سمیه فریدونی


موسسه رحمان


آموزش و پرورش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *