ترسیم مسیر ارتقای نقش وزارت فرهنگ در فضای مجازی

استاندارد

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ،«محمدرضا بهمنی» روز یکشنبه در نشست مشترک سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با اشاره به آمار و اسناد موجود تهیه شده در خصوص عملکرد بخش ها، معاونت ها، سازمان ها و مراکز و دفاترمختلف زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهارداشت: این ارقام ارتقای کمی و کیفی ما در حوزه فضای مجازی را نشان می دهد که نسبت به سالهای گذشته رشد خوبی را شاهد هستیم.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اقدامات با هدف ارتقای نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای مجازی صورت گرفته که دو بخش آنچه در حال رخ دادن است و آنچه برای ارتقای این نقش در حال تدارک است را در برمی گیرد.

** شناسایی ٣٢هزار سایت و دریافت کد شامد
بهمنی افزود: مجموعه فعالیت های مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فضای مجازی در بخش های صدور مجوز فعالیت ها، ثبت، ساماندهی و … صورت می گیرد.
وی ادامه داد: در سال ٩٧ بیش از ٣٢هزار سایت شناسایی و کد شامد گرفته است که این آمار افزون بر ٢٤هزار سایتی است که قبلا ثبت شده و مجوز گرفته اند.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این بازه زمانی همچنین ١٧٠٠ کانال و ٢هزار دامنه ir ثبت شده است.
بهمنی اظهارداشت: در فضای رسانه های هوشمند و همراه نیز سامانه های پیامکی مانند مسابقه پیامکی، آواهای پیشواز، بازی های موبایل، نرم افزارهای موبایل، تلویزیون هوشمند و … ثبت شده است.
وی اضافه کرد: در محور مجوزهای ثبت تعداد ١٥٠، در بخش انتشار بالغ بر ٢٣٠٠ و در بخش تکثیر ٥٠٠ مورد به ثبت رسیده است. همچنین در سال ٩٧ در حوزه تکثیر بالغ بر ٣ میلیون هلوگرام صادر شده است.

** حرکت به سوی محتوا محوری
وی ادامه داد: در حوزه تولید انبوه نیز اقداماتی از جمله شناسایی ظرفیت های استانی در قالب شبکه ملی فرهنگ، ساماندهی و حمایت از رویدادهای تولد نشر محتوا و حرکت به سوی محتوا محوری و دیگر اقدامات داشته ایم.

** توانمندسازی فعالان تولید محتوا
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود توانمندسازی فعالان تولید محتوا و خدمات در فضای مجازی، تولید ١٥٠ بازی در کشور در سال ٩٧ و اعتبار سنجی آن ها در جشنواره بنیاد ملی بازی های رایانه ای، تولید و حضور محتوایی در فضای مجازی خبرگزاری ایرنا، تدوین یک هزار و ٢٠٠ اثر در قالب مقاله در موضوعات مختلف فرهنگی در حال ترجمه به ٧ زبان از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تشکیل کارگروهی در دبیرخانه صنایع خلاق در معاونت امور فرهنگی، طراحی دانشنامه مجازی ادبیات معاصر ایرانی در بنیاد شعر، طرح های پروانه (عرضه و فروش محصولات فرهنگی و رسانه ای)، پایش (نظارت و رصد فضاهای فرهنگی)، سایه (سامانه اطلاعات هنرمندان) و پردیس (آموزش مجازی فرهنگ و هنر برای مناطق محروم) و … را دیگر اقدامات این وزارتخانه در حوزه فضای مجازی برشمرد.

** 29 برنامه و اقدام اولویت اول در حوزه فضای مجازی
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به 29 اقدام درنظر گرفته شده با اولویت از 70 برنامه در ارتقای فضای مجازی برای سال 98این وزارتخانه و تمامی زیر مجموعه های تابع، اظهارداشت: در این زمینه با همراهی این مرکز پنج کارگروه تعریف شده که هرکدام پیشنهاداتی در راستای تشکیل یک مرکز پیش ران در این حوزه دارند.
بهمنی در عین حال تاکید کرد: امروز در همه وزارتخانه ها؛ به ویژه فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند وزارتخانه 2 در فضای مجازی هستیم تا همگام با تغییرات جدید متناسب با حکمرانی در این فضا حرکت کنیم.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این راستا پنج کارگروه با زیر کارگروه ها و پیشنهادات هر گروه مجزا شامل کارگروه متناسب سازی تشکیلات و نظام مدیریت و تشکیلات، کارگروه توسعه ساماندهی های فرهنگی، کارگروه ارتقای محتوای فرهنگ و هنر در فضای مجازی، کارگروه کسب و کارهای فرهنگی در فضای مجازی و کارگروه تبلیغات و اطلاع رسانی را شامل می شود.
در ادامه این مراسم شماری از حاضران به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات پرداختند.
فراهنگ ** 1355 ** 9053

انتهای پیام /*


فرهنگی


رسانه


فضای مجازی


ترسیم مسیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *