بانک‌ها در ارائه تسهیلات اشتغالزایی همکاری خوبی ندارند

استاندارد

غلامحسین صابری روز دوشنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری سمیرم، در فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: با وجود مصوب کردن تک ضمانته بودن وام‌ها و تسهیلات، همچنان بانک‌ها دو و سه ضامن از معرفی شدگان می‌خواهند.

به گفته وی این موضوع در استان و شهرستان مصوبه کارگروه اشتغال بوده اما متأسفانه، با این وجود بانک‌های عامل، در این رابطه بدون توجه به مصوبه کار خودشان را می‌کنند.

وی با بیان اینکه بانک کشاورزی به نسبت سایر بانک‌ها عملکرد بهتری در این زمینه داشته است، اضافه کرد: ۱۴۹ مورد معرفی تسهیلات برای این بانک در سال گذشته داشته‌ایم که عمده آنها مربوط به بخش کشاورزی و مجموعه جهاد کشاورزی است.

صابری با اشاره به اینکه مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم ۲۵۷ طرح را پیگیری و اجرا کرد، گفت: این عملکرد در بین همه سازمان‌های خدماتی و مرتبط با معرفی طرح‌ها و بیکاران، بهتر بوده و عدد ۴۵ درصد از مجموع همه دستگاه‌ها را برای جهاد کشاورزی ثبت کرده است.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمیرم ادامه داد: سال گذشته علاوه بر ۱۴۹ طرح تسهیلاتی بانک و جهاد کشاورزی، ۲۹۷ طرح تسهیلاتی از طرف سه بانک توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و پست بانک ایرانموفق به دریافت وام شده‌اند.

به گفته صابری بیشتر تسهیلات در بخش عشایری و روستایی پرداخت و ثبت سامانه شده بود، که ۸۱ درصد به مردان و ۱۹ درصد به زنان پرداخت شده است و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

وی مجموع طرح‌های مصوب شهرستان سمیرم در سال گذشته را ۴۵۶ طرح با ۳۲۰ میلیارد ریال اعتبار ذکر کرد و گفت: از این میان برای ۳۵۶ طرح مصوب، مبلغ ۲۳۰ میلیارد ریال جذب و عقد قرارداد شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم در همین ارتباط، به غفلت از کسب و کارهای فرهنگی و نوین در این شهرستان اشاره کرد و افزود: آنچه کمک کننده و ارتقا دهنده است، توجه به آموزش‌های عمومی و تخصصی است.

مرتضی نادری با درخواست از مجموعه مدیران شهرستان و استان برای دیده شدن کسب و کارهای فرهنگی تاکید کرد: اداره ارشاد برای فصل تابستان کارگاه‌های آموزشی مختلفی تدارک دیده است.

وی ادامه داد: تدوین فیلم، نشر دیجیتال و کارآفرینی فرهنگی و هنری از جمله این کارگاه‌ها در تعطیلات تابستان است.

رئیس صندوق کارآفرینی امید سمیرم گفت: مجموع تسهیلات سال گذشته پرداختی این صندوق به معرفی شدگان کارگروه اشتغال، ۴۲ میلیارد ریال بوده که ۳۸ میلیارد ریال آن مربوط به عشایر و روستاییان است.

سید محمدرضا موسوی خاطرنشان کرد: درصد بالایی از معرفی شدگان برای دریافت این تسهیلات، افراد و گروه‌های زیر پوشش نهادهای حمایتی بودند و درصد کمی نیز مربوط به تسهیلات شهری بوده است.

به گفته وی، برنامه سال جدید صندوف کارآفرینی امید حمایت از طرح‌های روستایی، طرح روستای بدون بیکار و هر روستا یک محصول و همچنین حمایت از صندوق‌های خُرد زنان روستایی است.

رئیس سازمان تأمین اجتماعی سمیرم با اشاره به نرخ بیکاری ۱۳ و ۴۹ صدم درصدی شهرستان طبق سرشماری سال ۹۵ تصریح کرد: بیش از ۲۰ هزار نفر بیمه شده یا مستمری بگیر این اداره در شهرستان هستند.

حسن طغرایی به مشکلات و نارسایی‌ها در نظارت بر بیمه بیکاری متقاضیان اشاره کرد و گفت: برخی با تبانی با کارفرمایان بعد از ۶ ماه کار درخواست بیمه بیکاری می‌کنند در حالی که بیکار شدن باید غیرارادی و تحت شرایطی خاص اتفاق افتاده باشد.

وی از اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمیرم خواست نسبت به معرفی شدگان دریافت بیمه بیکاری با دقت و نظارت بیشتری اقدام کند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمیرم در این نشست اظهار داشت: مشکل ضمانت‌های بانکی دو و سه ضامن همچنان به قوت خود باقی است.

سعید سلیمانیان گفت: برخی معرفی شدگان نارضایتی خود را بارها به مجموعه میراث فرهنگی اعلام کرده‌اند و خواستار تسهیل شدن روند ارائه تسهیلات بانکی هستند.

بر این اساس، در این نشست مقرر شد سازمان‌ها و نهادهایی که قصد برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاهی دارند، ضمن هماهنگی و همکاری با مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای سمیرم از توان و ظرفیت ا ین مرکز بهره مند شوند.

شهرستان سمیرم در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، دارای ۱۰۰ هزار جمعیت روستایی، شهری و عشایری است که افزون بر ۹۵ درصد این جمعیت به کار کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

۷۱۴۷/‏۶۰۲۶/‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *