وزیر راه و شهرسازی از طرح راه آهن خواف

استاندارد

به گزارش ایرنا پروژه خط آهن خواف – هرات در چهار قطعه و به طول ۱۹۳ کیلومتر شهر هرات افغانستان را به شبکه ریلی ایران متصل می‌کند.
دو قطعه از این پروژه به طول ۷۷ کیلومتر ازخواف تا مرز افغانستان در خاک ایران قرار دارد که آماده بهره برداری است و از دو قطعه دیگر که در خاک کشور افغانستان واقع شده، قطعه سوم از مرز ایران تا ایستگاه جنو در داخل افغانستان به طول ۶۸ کیلومتر توسط پیمانکار ایرانی در حال ساخت می‌باشد.
قطعه چهارم و پایانی این خط آهن از ایستگاه جنو تا شهر هرات نیز ۴۸ کیلومتر طول دارد که ساخت آن در تعهد کشور افغانستان است.

با افتتاح کامل این خط و اتصال آن به شبکه ریلی کشورهای آسیای میانه و تداوم آن تا چین، ترانزیت کالا، مبادلات بازرگانی و تردد مسافران رونق می‌یابد و اثر چشمگیر در رونق اقتصادی منطقه دارد.
این خط آهن در ایران از سنگان تا تربت حیدریه و نزدیک ایستگاه خواف احداث شده و در ادامه پس از عبور از ارتفاعات در مجاورت نوار مرز مشترک به افغانستان می‌رسد.
این مسیر ریلی پس از ورود به خاک افغانستان با عبور از شهرستان‌های غوریان و زنده جان تا نزدیک فرودگاه شهر هرات در حاشیه جاده هرات – کابل ادامه می‌یابد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی امروز برای آغاز عملیات اجرایی چند پروژه و بازدید از چند طرح و تأسیسات مرزی دوغارون در مرز افغانستان به شهرستانهای فریمان، تربت حیدریه، تایباد و خواف سفر کرد.

مرکز شهرستان ۱۴۰ هزار نفری خواف در ۲۶۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

این شهرستان ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد.

۲۰۹۵/‏۶۰۵۳‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *